-
Poskytuje aj Vaše centrum doživotnú záruku?
Samozrejme, naše centrum EXCIMER poskytuje v cene zákroku doživotnú záruku. Ide o bezplatné dokorigovanie (to je doplňujúci zákrok excimerovým laserom) pri všetkých metódach v prípade, ak sa po určitom čase objavia nejaké dioptrie a ak to dovolí hrúbka rohovky a zdravotný stav klienta. Doživotná záruka na operáciu Vašich očí je garanciou, že za prípadné dokorekcie nič neplatíte.
-
Ako dlho pred vyšetrením nesmiem nosiť kontaktné šošovky?
Klient pred vyšetrením môže nosiť kontaktné šošovky. Nosenie kontaktných šošoviek, resp. nenosenie, sa vzťahuje len na obdobie 2 týždňov pred operačným zákrokom.
-
Ako sa znecitliví oko pred operáciou?
Oko /oči/ sa znecitlivia pomocou anestetických očných kvapiek.
-
Ako často musím chodiť po zákroku na kontrolu?
Pri metóde PRK pacient príde na kontrolu po 7 dňoch od zákroku. Potom o 1., 3. a 6. mesiac po zákroku. Pri metóde LASEK, Epi-LASIK, LASIK je nutná kontrola na druhý deň po zákroku, kedy je potrebné skontrolovať polohu kontaktnej šošovky. Na 3-4 deň je potrebné kontaktnú šošovku vybrať, pacienti ktorí majú skúsenosti s kontaktnými šošovkami to zvládnu sami, ostatní môžu prísť na vybratie kontaktných šošviek do našej ambulancie. Ďalšie kontroly sú ako po PRK.
-
Ako dlho pred zákrokom nesmiem nosiť kontaktné šošovky?
Klient pred zákrokom nesmie nosiť mäkké kontaktné šošovky minimálne 14 dní, tvrdé kontaktné šošovky minimálne 1 mesiac v oku, ktoré má byť operované.
-
Môžem nosiť okuliare?
Áno, pred zákrokom pacient môže nosiť okuliare.
-
Dajú sa operovať obe oči naraz?
Áno, v 98 % prípadov operujeme obe oči naraz. Záleží však od samotného klienta, ako sa rozhodne a ako mu to z hľadiska času najviac vyhovuje.
-
Ako dlho nemôžem šoférovať?
Vhľadom na to, že videnie nie je stabilné v priebehu 2 týždňov, odporúčame minimálne šoférovanie. No je na klientovom uváženi a posúdení ako vidí a či je schopný riadiť motorové vozidlo.
-
Ako dlho musím nosiť slnečné okuliare?
Pacient musí nosiť slnečné okuliare minimálne 4 - 6 mesiacov po zákroku vonku za každého počasia. Slnečné okuliare nemusia mať tmavé sklá, dôležitý je UV filter, v optike nájdete aj slnečné okuliare so svetlými sklami s dobrým UV filtrom /400/.
-
Ako dlho si musím kvapkať kvapky?
Kvapky sa kvapkajú, ak lekár neurčí inak 3 mesiace po zákroku.
-
Kedy si po zákroku môžem začať maľovať oči?
Minimálne 5-6 dní nepoužívať maskaru a líčidlá na oči. Potom, keď je už oko správne zahojené, je možné sa maľovať. Dôležité je správne odličovanie očí, príliš na oko netlačiť.
-
Môžem sa sám rozhodnúť, o ktorú metódu mam záujem?
Ktorá metóda je pre Vaše oči najvhodnejšia určí lekár po kompletnom očnom vyšetrení. Najlepšie a najväčšie skúsenosti máme s metódou LASEK. Nie vždy je možné a vhodné nechať rozhodnutie priamo na klientovi, je lepšie sa rozhodnúť po spoločnej konzultácií s lekárom.
-
Je zákrok bolestivý?
Operácia je bezbolestná, oko je dostatočne znecitlivené kvapkami. Klient môže na začiatku operácie cítiť jemný tlak a v priebehu operácie jemné dotyky.
-
Je pooperačný stav bolestivý?
Pooperačný priebeh pri operačnej metóde Lasek je väčšinou bezbolestný. Krátkodobo však môže pretrvávať pocit cudzieho telieska či akoby "piesku" v oku. Oči môžu opuchnúť, slziť, začervenať. Tieto ťažkosti ustúpia v priebehu prvých 2-3 dní.
-
Sú vždy všetky dioptrie odstránené pri prvej operácií?
Je veľa pacientov, u ktorých sú všetky dioptrie odstránené už pri prvej operácií . Napriek tomu, že používame najmodernejšie a najpresnejšie lasery a väčšina pacientov po operácii už okuliare do ďiaľky nepotrebuje, je nutné v niektorých prípadoch výsledok prvej operácie upraviť opakovanou operáciou - reoperáciou, dokorekciou, ktorá je zdarma. Je možné ju urobiť približne po roku od prvej operácie. / Napr. u veľmi mladých ľudí, pri vysokej krátkozrakosti alebo vysokom astigmatizme/.
-
Ako dlho trvá zákrok ?
Laserová operácia trvá približne 5 - 8 minút na jednom oku, pričom dĺžka pôsobenia samotného laserového lúča sa počíta na sekundy podľa výšky dioptrií.
-
Je v poriadku, že jedno oko vidí po operácií lepšie ako druhé?
Áno, ustálenie videnia po operácií môže na jednom oku prebiehať rýchlejšie ako na druhom. Nie je nutné sa tým znepokojovať.
-
Hradí zákrok poisťovňa?
Excimer laserové operácie sa hodnotia ako kozmetický zákrok, preto zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Poisťovňa Dôvera prepláca časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o Anizometropiu / rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie /.
-
Je pooperačné liečenie hradené poisťovňou ako pracovná neschopnosť?
Domáce liečenie po laserovej korekcii očnej chyby nie je hradené poisťovňou a nejedná sa o štandardný stav pracovnej neschopnosti.
-
Má vplyv excimer laserová operácia na priebeh pôrodu?
Excimer laserová operácia nemá žiaden vplyv na priebeh pôrodu. Dôležité je pred pôrodom absolvovať vyšetrenie sietnice.
-
Je možné laserovou operáciou odstrániť škúlenie - strabizmus?
Je to možné, ale len u tzv. akomodatívneho typu škúlenia. Toto škúlenie je často pridružené pri ďalekozrakosti. Pokiaľ sa pred operáciou po nasadení okuliarov škúlenie upraví a oči sa dívajú rovno, je veľmi pravdepodobné, že škúlenie bude laserovou operáciou čiastočne odstránené. Túto skutočnosť je však vždy najlepšie konzultovať pred operáciou s lekárom.
-
Prečo sa niekedy nedajú odstrániť všetky dioptrie?
Limitujúcim faktorom je hrúbka rohovky. Táto je u ľudí priemerne od 500 - 600 mikrometrov. Teda v prípade ak má pacient tenkú rohovku a vysokú krátkozrakosť nie je možné odstrániť úplne všetky dioptrie.
-
Ako sa môže zbaviť okuliarov pacient ktorý má nad -12,D?
V týchto prípadoch je možná vnútroočná operácia - tzv. implantácia vnútroočnej šošovky.
-
Za aký čas po vyšetrení je možný zákrok?
Zákrok je možné urobiť aj v deň vyšetrenia, alebo si pacient dohodne termín operácie po vyšetrení. Operačné dni sú utorky, stredy a štvrtky, počas ktorých si pacient môže dohodnúť termín zákroku.
-
Čo znamená FDA / food and drug administration / certifikát, je smerodajný u excimerového lasera ?
Excimerový laser Schwind AMARIS má osvedčenie podľa ISO 9001 a 13485 a rovnako aj MDD93/42/EEC podľa Európskej vyhlášky o zdravotníckych výrobkoch. Technické a organizačné požiadavky pre udelenie CE značky sú analogicky schválené v rámci amerického FDA. Firma SCHWIND môže obidve schvalovacie procedúry veľmi objektívne porovnať, pretože u iného svojho produktu - mechanického mikrokeratomu Carriazo - schválenie FDA absolvovala. Nie je sebamenší dôvod pre tvrdenie, že americká procedúra je lepšia ako európska, práve naopak. Celá FDA schvalovacia procedúra jednoznačne smeruje k staženiu, či úplemu zamedzeniu prístupu stredne veľkých a predovšetkým dynamických firiem na americký trh. Hlavné príčiny sú dve - finančná náročnosť / minimálne náklady na schválenie od FDA sú 6 miliónov USD/ a hľadisko časové / schválovacia procedúra trvá dlhšie ako 3 roky /. Naviac, pri každej inovácií, či sa jedná o nový výrobok, alebo len o dalšiu vývojovú verziu už existujúceho výrobku, sa musí celá FDA schvalovacia procedúra od začiatku znova zopakovať. To je vo svojom dôsledku jednoznačne kontraproduktívne,pretože v oboroch, ktoré sa vyvíjajú tak dynamicky ako napr. leserové technológie v refrakčnej chirurgii, toto vedie k výraznému spomaleniu technického pokroku. Nie je preto vôbec náhodou, že v súčasnosti americké firmy / Bausch & Lomb, AMO / v tejto oblasti technologicky výrazne zaostávajú za európskymi firmami /Schwind/. Rovnako dôvera a objektívnosť FDA schvalovacej procedury dostala vážne trhliny, pretože napr. excimerový laser LADAR VISION jedného z najväčších amerických výrobcov firmy ALCON musel byť aj napriek udelenému schváleniu od FDA ztiahnutý z trhu a firma ALCON tak bola mimo iného aj preto nútená riešiť vzniknutú situáciu kúpou európskeho výrobcu Wavelight.